STIL ŽIVOTA

Sport kao pokretač pozitivnih promjena i prevencije nasilja

Sport omogućava platformu za učenje i razvijanje vještina, kao što su disciplina, samopouzdanje i liderstvo, a ujedno u sportistu ukorijenjuje principe kao što su tolerancija, saradnja i poštovanje. Kada se naglase ovi pozitivni aspekti sporta,  sport može postati ogromna sila za pokretanje pozitivnih društvenih promjena u kulturama i zajednicama širom svijeta, jer ima sposobnost da transformiše živote pojedinaca. Transformacija života jednog pojedinca može se realizovati kroz podsticanje fizičkog, psihološkog, emocionalnog i socijalnog blagostanja i razvoja. Istovremeno, sport igra značajnu ulogu u kulturama i zajednicama širom svijeta. Samo ovi faktori opravdavaju ulaganje u realizaciju sportskih aktivnosti i programa. Iako postoji i sve veće razumijevanje da sportski programi zaslužuju podršku, jer predstavljaju snažno sredstvo za postizanje širih ciljeva, posebno u napretku razvoja i mirovnih programa, i dalje postoji nedostatak podrške za realizaciju istih.

Pored toga što doprinosi fizičkom, psihološkom i emotivnom blagostanju, sport takođe igra značajnu ulogu u zdravom društvenom razvoju i interakciji. Sport pomaže ljudima da nauče kako postavljati i postizati ciljeve kroz disciplinu i naporan rad. Sportom se njeguje razvoj donošenja odluka i liderskih sposobnosti, dok uči ljude kako da reaguju i na uspjeh i neuspjeh. Osobe koje učestvuju u sportu imaju priliku da poboljšaju svoje komunikacijske vještine i steknu dragocjeno iskustvo u saradnji i timskom radu. Sport omogućava ljudima koji možda inače nemaju priliku da se upoznaju i podijele svoja iskustva i zajedno rade na zajedničkom cilju. Ove socijalne vještine i iskustva lako se prenose na druge aspekte života i mogu poboljšati sposobnost osobe da uspije kao student, zaposleni, član zajednice ili zastupa određeni uzrok. Sport takođe pruža alternativu rizičnom ili anti-socijalnom ponašanju, stvarajući dovoljnu strukturu, disciplinu i podsticaj da neke ljude drže dalje od droga, nasilja ili kriminalnih aktivnosti.

Zbog toga što je sport zajednički jezik koji može premostiti kulturne, etničke i geografske podjele, mnoge inicijative koriste sport za promovisanje pomirenja zajednica ili nacija u sukobu. Programi se mogu raditi na lokalnom nivou, na primjer stvarajući etnički mješovite timove. Takođe te inicijative kroz realizaciju projektnih aktivnosti mogu djelovati na nacionalnom ili regionalnom nivou, promovišući interakciju ljudi sa različitih područja, sa akcentom na ruralna. Sport takođe igra ulogu u međunarodnoj diplomatiji, pomažući uspostavljanju komunikacije unutar civilnog društva koje ponekad otvara put političkom dijalogu. Zbog svoje sposobnosti da okupi ljude, stimuliše samopouzdanje i timski rad i privlači pažnju javnosti i medija, sportski programi takođe služe kao korisno sredstvo za promovisanje društvenih ili političkih promjena. Na osnovu međunarodnog okvira ljudskih prava i jedinstvenih atributa sporta, sport predstavlja značajan, ali u velikoj mjeri neiskorišteni izvor potencijala za unapređenje i ubrzanje razvoja i mirovnih napora širom svijeta.

  • Global Analitika i sportske aktivnosti

Sport kao moćan alat za jačanje društvenih veza i mreža i promovisanje ideala mira, tolerancije, solidarnosti, nenasilja i pravde. S tim u vezi, Global Analitika nastavlja i u ljetnom periodu sa svojim aktivnostima koje uključuju podršku multikulturalnim i međunarodnim projektima koji doprinose širenju saradnje kroz druženje i sport. Jedan takav projekat realizovan je u okviru 46. Tradicionalnog karate ljetnog kampa “Zaostrog 2017.” u sportskom centru u Zaostrogu u organizaciji karate klubova Univerzitetski karate klub „Bosna“ iz Sarajeva, Karate klub „Student“ iz Mostara, Karate klub „Šampion“ Ilidža, Karate klub „Do“ Tuzla, Karate klub „Empi“ Prozor-Rama. Učesnici kampa su bili sportisti iz cijele Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Mađarske, Srbije, Hrvatske, kao i gosti iz SAD-a, Australije, Danske i Njemačke. Osim druženja održavani su i treninzi koje su vodili osvajači medalja sa svjetskih i evropskih prvenstava.

Sve aktivnosti i treninzi su se realizovali pod budnim okom najuspješnijeg trenera u BiH i jednim od najvećih živućih legendi karate sporta u svijetu senseia Suada Ćupine,8.dan. Za program i realizaciju treninga je bio zadužen Denis Muhović, trener karate reprezentacije BiH, koji je insistirao na međusobnom poštovanju, ali i na dosljednom poštivanju kodeksa karate sporta.

Posebna vrijednost realizacije ovakvih ili sličnih projekata, ogleda se u tome da ukoliko pitate bilo kojeg učesnika/ca zašto im je važno da budu dio projekta, njihov odgovor će sigurno naglasiti posebna prijateljstva koja su sklopljena, bez obzira na etničku ili vjersku pripadnost, socio-ekonomski status ili pripadnost određenoj kulturi.

Ovim projektom koji, nažalost, nije podržan od strane državnih niti međunarodnih organizacija, pokazano je da se kroz sport može boriti protiv svih poroka koji su danas prisutni u BiH, ali i u Evropi. Djeca i mladi se uče da poštuju druge i drugačije, da se energije usmjerava na sportsko takmičenje, a ne na nasilje i ekstremizam bilo koje vrste.

Seminar je završen zajedničkim skokom u kimonima sa mola u 22.00 sati, što je bila atrakcija za cijeli Zaostrog.

Članovi tima GA su takođe bili učesnici kampa, gdje je tom prilikom i dogovorena i buduća saradnja sa karate klubovima i drugim sportskim udruženjima.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail