LJUDSKA PRAVA

Invaliditet ih nije spriječio da postanu prvaci Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci

 Razgovarao: Haris Kolašinac 

Iz Sarajeva vam donosimo inspirativnu priču o sjedećoj odbojci koja ruši sve predrasude o osobama s invaliditetom. Odbojkaški Klub Invalida “Fantomi” je osnovan u decembru 1995. godine i okuplja oko 30 članova, ratne vojne invalide (RVI) stradalnike rata, koji su psiho-fizički spas pronašli u ovom sportu, a ne u drogi i alkoholu, navodi se u opisu ovog Udruženja. Ovaj Klub je očiti primjer da invaliditet ne mora značiti i loš društveni život. Rezultati koje je ovaj klub ostvario u dosadašnjem radu su fascinantni. Naime, šest puta su bili prvaci Bosne i Hercegovine, dva puta pobjednici Kupa Bosne i Hercegovine, deset puta pobjednici Eurolige i četiri puta pobjednici Kupa šampiona Evrope (prvaci Evrope). Pobjednici su mnogobrojnih turnira u Bosni i Hercegovini, ali i inostranstvu.

Ono što moramo naglasiti jeste da okosnicu reprezentacije Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, aktuelnog Svjetskog prvaka, trostrukog aktuelnog Evropskog šampiona kao i pobjednika Paraolimpijskih igara 2004. godine u Atini, čine upravo članovi Odbojkaškog Kluba Invalida “Fantomi” koji su i jedni od najzaslužnijih za ove postignute rezultate, a među njima su igrači: Adnan Manko, Ismet Godinjak, Zikret Mahmić, Hidaet Jusufović i prvi trener Nacionalnog tima Bosne i Hercegovine, Mehmed Čolić.

Naš sagovornik je Mirsad Mirojević, rođen 16. aprila 1959. u Foči. Nažalost, spletom nesretnih životnih okolnosti Mirsad je 1994. godine stao na minu, nakon čega je uslijedila amputacija desne potkoljenice. Godinu dana poslije, 1995. godine, priključuje se Klubu sjedeće odbojke Fantomi kao igrač, a direktor istog postaje 2004 godine.

S obzirom da su osobe s invaliditetom uglavnom na marginama društva, možete li nam reći iz percepcije svog kluba, koliko su one uključene u učešće u kulturno-sportskim aktivnostima?

Mirsad Mirojević: Praksa je pokazala da je sport najbolji vid rehabilitacije i resocijalizacije osoba sa invaliditetom, te su tako članovi Odbojkaškog Klub Invalida “Fantomi” zdrave i ostvarene osobe, uspješni ljudi korisni kako svojoj porodici tako i društvu. Od nastanka pa do današnjeg dana, kroz Klub je prošlo oko 70 osoba s invaliditetom.

Smatram da je veliki broj osoba s invaliditetom marginaliziran u društvu, pa je jedna od misija Kluba promjena načina razmišljanja osoba s invaliditetom i njihovo uključivanje u sport. Kroz sport pojedinac preuzima kontrolu nad svojim životom, smanjuje negativne emocije i depresiju jer je pokazao da je sposoban za postizanje uspjeha.

Navedite nam neke od rezultata koje ste ostvarili u Klubu tokom svih ovih godina a kojima se lično najviše ponosite?

Mirsad Mirojević: Pored učešća u svim uspjesima Kluba, tri puta sam bio viceprvak Bosne i Hercegovine u stolnom tenisu za osobe s invaliditetom kao i član reprezentacije Bosne i Hercegovine u skijanju za osobe s invaliditetom.

Možemo li čuti nešto više o samim počecima Klub i osvojenim titulama?

Mirsad Mirojević: Na samom početku 1996. godine, ostvarujemo jedan od naših najdražih početničkih rezultata, osvajamo titulu šampiona Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci. Iste godine naš tim osvaja i mnoge domaće turnire ali i jedan međunarodni turnir “Malmo Open” u Švedskoj. Zatim, 1997. godine uzimamo učešće u jednom od bitnijih takmičenja na Euro cup-u u Mađarskoj gdje smo osvojili peto mjesto. U narednoj godini učestvujemo na još jednom međunarodnom turniru u Kopenhagenu gdje osvajamo prvo mjesto u veoma jakoj konkurenciji evropskih ekipa. Zatim, 2000. i 2001. godine dva puta osvajamo titulu vicešampiona Bosne i Heregovine u sjedećoj odbojci te osvajamo treće mjesto na Euro cup-u. Za nas je 2003 godina bila godina u kojoj smo odigrali ukupno 67 zvaničnih utakmica, od kojih smo pobijedili 64 utakmice, a izgubili samo 3, sto znači da smo odigrali 204 seta. Za nas će 2004 godina ostati u lijepom sjecanju kao godina u kojoj je naš klub ostvario svoj najveći uspjeh i ono što će se dugo pamtiti. Odigrali smo Euro kup 2004 u Lajpcigu (Njemačka) i osvojili titulu evropskih prvaka u sjedećoj odbojci.

Kruna uspjeha u 2007. godini a ujedno i titula koja za naš klub ima posebno značenje i vrijednost je titula evropskih šampiona, na “Euro cup-u 2007”, koja se odigrala u Sarajevu u sportskoj dvorani “Ramiz Salčin” Mojmilo pred oko 1.500 gledalaca. OKI Fantomi su bili organizatori Kupa evropskih šampiona a nosioci kompletne organizacije su bili članovi i igrači Kluba. Veliko priznanje našem klubu kao domaćinu Evropskog klupskog prvenstva je “Zlatna medalja” za organizaciju, koja je dodijeljena drugi put u istoriji tog takmičenja.

Izvor: Privatna galerija

Iz Vaše perspektive, kako društvo gleda na osobe s invaliditetom u našoj državi?

Mirsad Mirojević: S obzirom na situaciju u državi, većina  osoba s invaliditetom su na margini društva tako da samo oni koji su se ostvarili kroz sport ili neki drugi vid drušvenih aktivnosti su u situaciji da se izgrade kao ličnosti i ostvare svoja minimnalna stečena prva.

Imate li kao Klub podršku državnih institucija?

Mirsad Mirojević: Odbojkaški Klub Invalida “Fantomi” imaju podršku lokalne zajednice Općine Novi Grad, Grada Sarajeva a posebno Vlade Kantona Sarajevo u ostvarivanju svojih sportskih rezultata. Pomoć Vlade Federacije Bosne i Hercegovine je povremena i minimalna. Sredstva koja dobijemo, uz pomoć međunarodnih organizacija, su dovoljna da Klub ostvari sve svoje planirane ciljeve.

Recite nam nešto više o Međunarodnom muškom turniru u sjedećoj odbojci “Sarajevo Open 2021”?

Mirsad Mirojević: Međunarodni turnir “Sarajevo Open 2021” je po izvještaju Svjetske asocijacije u sjedećoj odbojci najjači turnir u svijetu u ovom sportu. Na turniru učešće uzimaju uglavnom reprezentacije kao i klubovi iz cijelog svijeta (SAD, Brazil, Nizozemska, Iran, Poljska, Rusija, Njemačka, Srbija, Hrvatska i sl.). Turnir se tradicionalno održava posljednji vikend u mjesecu maju, ali zbog pandemije je ove 2021.god prolongiran za početak oktobara. Ove godine slavimo jubilej, 20-ti po redu turnir. Pored sportskog dijela turnir promoviše opasnost od zaostalih mina u Bosni i Hercegovini i poziva na uključenje u sport osoba s invaliditetom.

Ovom inspirativnom pričom smo pokazali da bavljenje sportom za osobe s invaliditetom ne treba biti samo vid rehabilitacije, nego motiv više da ostvare značajne rezultate i uspjehe kao primjer i drugima a i sebi da mogu ostvariti sve što dovoljno jako žele. Ono što je najvažnije, jeste da je osim fizičke aktivnosti, jedna od najvažnijih prednosti socijalizacija i druženje sa okolinom, napredovanje i ostvarivanje značajnih rezultata. Sport je inspiracija i motivacija u ostvarivanju svega za šta imate talenta, samo odustajanje nikada ne bi trebalo biti opcija.

Ukoliko se ohrabrimo biti to što jesmo i usudimo probati nove stvari, ništa nas ne može spriječiti na putu ka našem uspjehu.

 

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail