Download: http://www.osce.org/bs/secretariat/119226
“Države članice OSCE-a su konzistentno osuđivale terorizam u svim njegovim oblicima i manifestacijama, ističući da nikakve okolnosti niti motiv ne mogu biti opravdanje za terorizam. U isto vrijeme su isticale da se borba protiv terorizma treba uvijek voditi u skladu sa zakonom, međunarodnim pravom ljudskih prava i opredjeljenjima OSCE-a.
Države članice su dalje istakle da sveobuhvatan i kooperativan pristup sigurnosti Organizacije pruža komparativne prednosti u suzbijanju terorizma utvrđivanjem i sagledavanjem ovih faktora pomoću svih relevantnih instrumenata i struktura OSCE-a. Ovim višedimenzionalnim pristupom se ističe da, zajedno sa političko-vojnim aspektima sigurnosti, zaštita i unapređenje ljudskih prava, kao i ekonomski razvoj i ekološka stabilnost predstavljaju neodvojive dijelove sigurnosti i stabilnosti. Pristup OSCE-a također obuhvata saradnju više zainteresiranih strana na svim nivoima radi suočavanja sa sigurnosnim prijetnjama i izazovima, izvan granica, i unutar zemalja između vladinih i nevladinih aktera.
Terorizam predstavlja negiranje demokratije i ljudskih prava, koje čine samu srž OSCE-a. Države članice OSCE-a su odlučne da se bore protiv svih terorističkih akata, bez izuzetaka, kao najtežih krivičnih djela. Države su dužne, posebno preko svojih policijskih agencija, da štite sve osobe od terorizma u okviru svoje nadležnosti, a u sklopu obaveza u oblasti ljudskih prava da garantuju pravo na život, pravo na sigurnost i druga ljudska prava i osnovne slobode.
Djelotvornost i legitimitet državnih mjera protiv terorizma će se ugroziti ukoliko država, preko bilo koje svoje agencije, koristi svoje ovlasti suprotno međunarodnim standardima o ljudskim pravima. Pošto policija igra centralnu ulogu u borbi protiv terorizma, od suštinske važnosti je da policija odgovara za svoje postupke u cilju osiguranja legitimnosti, povjerenja i podrške javnosti.”