LJUDSKA PRAVA

Poruka generalnog direktora UNESCO-a za 2016. godinu

Slavljenje kulturalnih raznolikosti znači vrednovanje izvanrednog izvora razmjena, inovacija i kreativnosti, prepoznavanje da je bogatstvo kulture konstitutivna moć humanosti i važan adut za mir i razvoj, promociju koja je neodvojiva od poštivanja ljudskih prava.

Slavljenje kulturalnih raznolikosti znači biti svjestan veze koja nas veže za naše okruženje, jer je kulturalna raznolikost potrebna čovječanstvu koliko je i biodiverzitet potreban prirodi, kako je navedeno u UNESCO-ovoj Univerzalnoj Deklaraciji o kulturalnoj raznolikosti koja je usvojena 2001. godine.

Slavljenje kulturalnih raznolikosti znači otvaranje novih perspektiva za održivi razvoj i promociju kreativnih industrija i kulturalnih preduzeća kao izvor miliona radnih mjesta širom svijeta, posebno za mlade ljude i žene. Kultura je akcelerator održivog razvoja čiji je potencijal priznat u 2030 Agendi za održivi razvoj koja je usvojena od strane UN-a. Kultura nudi jedinstvenu priliku da se pomire ekonomski i socijalni aspekti razvoja, s obzirom da kulturalna dobra i usluge imaju identitete, reference i vrijednosti, dok omogućavaju, milionima stvaralaca, umjetnika i profesionalaca da žive od svog rada. Proslava kulturne raznolikosti znači omogućiti prakticiranje njihovog zanata, što pomaže da obogate kulturni pejzaž, a u zamjenu obogaćuju nas.

Srž mandata UNESCO-a, za baštinu, obrazovanje, razmjenu znanja i informacija jeste slavljenje kulturne raznolikosti, koja propiruje naše horizonte i ljudska prava, koja nas ujedinjuju. Neprijatelji ljudskih prava uvijek napadaju kulturalne raznolikosti koje simboliziraju slobodu postojanja i mišljenja, što je njima nepodnošljivo.

Poruka glasi: Pozivam sve države Članice da ojačaju duh, kao mirovno oružje protiv iskušenja izolacije, zatvaranja i isključenja, koji vode čovječanstvo da zanemari vlastito bogatstvo.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail