U redu je reći: “Ja danas nisam dobro”.
Često smo u prilici da nas zadivi hrabrost žena koje otvorenog srca pričaju o svojoj borbi sa posljedicama zastrašujuće prošlosti. Takve žene daju nadu da i druge žene mogu prevladati izazove na sličan način. Životi žena koje su doživjele neka teška i brutalna iskustva, bilo da je riječ o ratnoj traumi, seksualnom nasilju ili ovisnosti o drogama i alkoholu, dobili su i svoj nezvanični naziv koji je sve češće u upotrebi – “brutiful” život (brutalna i lijepa). Posljednja istraživanja provedena u SAD-u pokazala su da pisanje jako pomaže ženama u procesu ozdravljenja i oporavka od bulimije, alkoholizma, i drugih ovisnosti. U nekim slučajevima ovisnost je nastala u dobi od samo 8 godina, ali je dokazano da i kod ovih žena-ovisnica, pisanje daje dobre rezultate u oporavku i resocijalizaciji.
Neke od žena koje su bile ovisnice u SAD-u su danas uspješne žene, majke i čuvene blogerke, najprodavaniji autorice i TEDx govornice.
Posebno rizična kategorija su osetljivije žene, često korišteni izraz „hipersenzibilne“, što jednostavno znači da one osjećaju stvari i događaje oko sebe više akutno, nego većina drugih ljudi. Kada su žene preplavljene osjećajima i kada ih duboko doživljavaju, a posebno nepravdu i patnje oko njih (za šta nije potrebno mnogo vremena da ih pronađemo, s obzirom na ono što nam nudi ludi svijet u kojem živimo), vrlo su blizu da izađu na put destruktivnog ponašanja – posebno ovisnosti o drogi i alkoholu. U zadnje vrijeme, u BiH, ali i regionu su česti primjeri kada su žene potpuno rastrojene i nisu sposobne da se snađu u svijetu brzog življenja, kao i u svijetu interneta koji nudi i ostvarenje snova kroz ponudu virtualnog prijateljstva i ljubavi. Nerijetko žene ne uspijevaju odoliti tom pritisku te čine korake koji vode i do drugih devijantnih ponašanja. Zabilježen je veliki broj slučajeva gdje žene u zreloj životnoj dobi napuštaju porodicu, odraslu djecu i odlaze u druge države, u vjerovanju da su pronašli ljubav svoga života, iako nikada uživo i nisu vidjeli tu „ljubav“. Evidentirana su i stanja potpune psihičke nestabilnosti, depresije i druga destruktivna stanja koja komplikuju mentalno zdravlje žena.
Ovaj tragičan scenarij se događa daleko češće nego što to većina običnih ljudi shvata. Zbog opšte društvenih očekivanja “da će biti dobro” čitavo vrijeme trajanja krize u koju su upale, žene i ne traže pomoć. Taj ciklus može ići nekontrolisano dugo i izraženom silaznom putanjom, koja vodi od ovisnosti, preko teških mentalnih stanja, do oboljenja ili čak suicida. Iskustva nekih žena koje su se „iščupale“ od ovisnosti ili drugih sličnih destruktivnih stanja, kažu da su one morale da nauče kako da u potpunosti promjene proces razmišljanja s ciljem kompletnog oporavka. Neka važnija iskustva, tih žena, a koja mogu biti od koristi za sve žene su:
- Umjesto da da vam je teško u samoći, naučite da budete sami.
- Umjesto da trpite i šutite, dijelite iskustvo.
- Umjesto da se skrivate, treba da se pojavite (svuda).
- Umjesto očaja, odaberite nadu.
- Umjesto da mrzite sebe, praktikujte samoljublje.
Vrlo važno je istaći da su iskustva tih žena pokazala da je u redu da se kaže: “Danas, ja nisam u dobro”. To je dio ljudskog bića. Njena mantra u ovom procesu postala je jednostavna i govori “Samo radi da naredna stvar bude ispravna”. Ako ste osoba koja se bori sa stanjem preosjetljivosti ili da se borite protiv ovisnosti, slijedite neka od nabrojanih iskustava ili pišite. Dajte sebi dozvolu da se povezujete s drugima, pokazujući svoje pravo ja. Kao i mnogi početni koraci i na ovom putu će biti padova, nesavršenosti; ali trebate biti uporni i hrabro ići ka cilju, jer to je način da se u potpunosti vratite i postanete što jeste.