Piše: Rinat Kevrić
Dugo smo živjeli u zabludi da ishrana ne utiče na naše zdravlje. Tek polovinom prošlog stoljeća ljekari su shvatili važnost zdrave hrane i u decenijama koje su uslijedile mnoge studije su provedene na ovom polju i potvrdile njihovu tezu koja se zasnivala na hrani kao lijeku. Gledano sa današnjeg aspekta poznato nam je da raznovrsna i nutrutivno bogata ishrana nudi brojne prednosti za naše opče zdravlje kao i prevenciju mnogih bolesti. Benefiti zdrave ishrane su nemjerljivi za savremenog čovjeka. Posebno u vrijeme kada smo stvorili i oblikovali konzumerističko društvo i slijepo pratimo ono što nam velike kompanije nude, bez da razmislimo i kada se ne cijeni ono što nudi brojne benefite za naš organizam, nego u skladu sa brojnim influenserima i osobama koje su u trendu i uspješno nam “prodaju” sve što predstavljaju važnim za naš život. Nastoji se biti u trendu bez obzira na loše posljedice po naš organizam, te u većini slučajeva i utažiti svoje nezadovoljstvo, frustracije i nesreću, sa kratkotrajnim osjećajem sreće i zadovoljstva koje nam pruža konzumiranje nezdrave hrane i pića, posebno poslastica i alkohola.
Loša prehrana može dovesti do raznih zdravsvenih komplikacija počevši od pretilosti, kardiovaskularnih oboljenja, raka i drugih oboljenja koje mogu ostaviti dugoročne posljedice po naš život. Tako zdrava ishrana može doprinijeti našem boljem osječaju u sopstvenoj koži, usporenom starenju, može otkloniti brojne zdravstvene probleme i poboljšati našu generalnu percepciju sebe, jer zdravlje ulazi na usta.
Osoba s invaliditetom ne znači nužno i da je bolesna!
Zdravlje u kontekstu osoba s invaliditetom je jedan od segmenata kojemu se treba posvetiti puna pažnja. Zdrava prehrana ima brojne benefite na vaš organizam, može otkloniti brojne zdravstvene poteškoće, ali i doprinijeti boljem sveopćem fizičkom blagostanju. Savremeni naučna istraživanje iz ove oblasti doprinijeli su kritičkim podacima iz ove oblasti i potvrdili sve ono što nutricionisti godinama sugeriraju. Dva glavna područja ishrane koja se najviše primjenjuju na osobe s invaliditetom uključuju tumačenje naučnih istraživanja koja se primjenjuju na vaše posebne zdravstvene potrebe i razumijevanje finansijskih implikacija uključivanja poboljšane prehrane u vaš život. Potrebno je da razumijete da kombinacijom relevantnih informacija o pravilnoj ishrani, uzimajući u obzir savjete nutricionista, ali i vaših dnevnih potreba za unosom kalorija, uz pametan način upravljanja novcem, možete napraviti dobar plan unapređenja ishrane i poboljšanja života s invaliditetom, navodi Benefits.
Za osobe s invaliditetom od izuzetnog značaja da kontrolišu unos namirnice koje su od stručnjaka kvalificirane kao prazne kalorije, i kad god situacija dozvoljava da izbjegavaju industrijski obrađenu prehranu, zasićene masti, bijeli šećer i sl., da bi ostali aktivni i dijelom svoje zajednice.
U tom kontekstu, jasno je da biti osoba s invaliditetom po automatizmu ne znači biti bolestan, ne biti zdrav, činjenica je da je teže zadržati zdravlje osobama s invaliditetom i zbog toga potrebno je učiniti sve da zdravlje permanentno održavamo. Međutim, potrebno je uložiti svoj maksimum, u nešto što je jednostavno, čak bih rekao vrlo jednostavno da u današnje vrijeme dostupnosti svih informacija o bilo čemu odaberemo nešto što će biti blagonaklono našem zdravlju i početi prakticirati prehranu koja će pružiti maksimalne benefite za vas. Biti zdrav znači isto i za osobu s invaliditetom kao i za osobu bez invaliditeta, kako bismo se mogli posvetiti nekim drugim prioritetima u životu, kao što je obezbjeđivanje egzistencije, krova nad glavom, planiranja porodice i sl. A, ne da stalno odlazimo na kontrole kod doktora i plaćamo ogromne svote novca za neki “magični”preparat koji je i načinjeni sa svrhom da hrani našu glad za zdravljem, a ne i da nam stvarno to omogući.
Pravilna ishrana ovisi od namirnica koje konzumiramo
Fizička aktivnost kada se upari sa zdravom ishranom imamo sinhronizovano djelovanje ova dva veoma bitna segmenta u kontekstu zdravlja koji u sinergiji ostvaruju vekike benefita po naš organizam. Konstantna fizička aktivnost djeluje izuzetno povoljno na naše zdravljem, ali u isto vrijeme pomaže samom organizmu da lakše obavlja metaboličke procese u organizmu, smanjuje krvni pritisak, smanjuje količinu stresa. Kada pogledate fitnes i prehranu te posljedice zanemarivanja njihove važnosti, nije teško vidjeti koliko veliku ulogu imaju u našem zdravlju. Prije svega, važno je razumjeti koliko snažna prehrana može utjecati na nas. Prirodna, cjelovita hrana – poput svježeg povrća, voća, integralnih žitarica i nemasnih proteina – daje našem tijelu vitamine koji su mu potrebni za učinkovito funkcioniranje. Imamo energiju kada se pravilno hranimo, a kad imamo energije sagorijevamo masti. Pravilna prehrana omogućava nam održavanje zdrave tjelesne težine i sprečavanje nepotrebnog stresa u srcu, takođe nam omogućava da održimo krvni pritisak i nivo holesterola u zdravom rasponu. Ono što je najvažnije, dobra prehrana održava naše tijelo opskrbljeno antioksidansima koji se bore protiv niza bolesti, uključujući rak, navodi Disabled World.
Kada su nam ovakve informacija lako dostupne, zahvaljujući Internetu i mnogobrojnim istraživanja i kada nam je zdrava cjelovita hrana na dohvat ruke, zašto imamo želju da se “trujemo” i narušavamo naše zdravlje?! Odgovor na ovo pokušali su dati brojni eminentni eksperti iz ove oblasti. Međutim, odgovor se krije dijelom u početku teksta i konzumerističkom društvu kakvo smo postali. Hrana koju kupujemo u supermarketima je pretežno industrijski obrađena i nutritivno nekvalitetna, ali u istom mahu ukusna i slasna. Nezdrava hrana koju jedemo izaziva ovisnost i teško je prestati sa konzumacijom iste, iako to samo po sebi zvuči apsurdno (pokušajte ne unositi slatkiše 10 dana kao izazov), ali u današnje vrijeme kada se sve dešava ubrzano i kada naši životi dobijaju jedan novi bolji komforniji aspekt, naša hrana postaje sve nezdravija i nezdravija.
Tako na primjer, imamo piletinu za koju smatramo da je dobar izvor proteina i zdravih nutrijenata, ali u stvarnosti ne gledamo širi aspekt te informacije. Način na koji se uzgajaju pilići, način na koji se tove, kako se kljukaju raznim steroidima za rast, kako u toku svojega života ne naprave više od par koraka i sve to ostavlja trag na njihovim mišićima.
Shodno tome, u današnjem konzumerističko, kapitalističkom društvu gdje je potreba za hranom sve veća i gdje jedan dio svjetske populacije oskudijeva hranom, ovo “pumpanje” stereodima je razumljivo i da nije tako velika većina svijeta bi bila gladna. Treba uvijek znati da i takva piletina pruža mnogo bolji izbor od nekih drugih mesnih prerađevina.