U okviru projekta “Zaštita ljudskih prava osoba s invaliditetom kao preduslov inkluzivnog društva” koji Global Analitika realizuje zajedno sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, održan je online trening u trajanju od 28. aprila do 30. aprila 2021. godine, čiji je cilj promocija prava osoba s invaliditetom.
Jedan od predavača na treningu, profesorica Sabira Gadžo Šašić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, učesnike je upoznala sa sadržajem međunarodnih dokumenata koji uređuju prava osoba s invaliditetom, ali i sa zakonodavstvom Bosne i Hercegovine iz oblasti invalidnosti. Poseban naglasak je stavljen na ključni međunarodni dokument UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, usvojen 2006. godine, a koji se od prve do zadnje odredbe temelji na socijalom modelu invalidnosti, čija je osnovna polaznica odgovornost društva za sve barijere s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom. U tom kontekstu posebno je istaknuta ne/primjena odredaba Konvencije u bosanskohercegovačkom društvu, u kojem je, prije nešto više od 10 godina, taj ključni međunarodni dokument ratificiran.
Na treningu je ukazano i na kontinuiranu obespravljenost osoba s invaliditetom u našem društvu, koje karakteriše izrazito komplicirano državno ustrojstvo, te na nemogućnost usvajanja zakonodavstva iz oblasti invalidnosti na državnom nivou, a što pridonosi tome da se usvojeni zakoni iz ove oblasti iako u najvećem broju slučajeva usklađeni s međunarodnim standardima, najčešće ne primjenjuju u cijelosti. Takođe je potencirana nužnost uključivanja ključnih socijalnih aktera u stvaranju pretpostavki za ostvarivanje veće socijalne uključenosti osoba s invaliditetom.
Na ovom treningu bili su uključeni treneri sa višegodišnjim iskustvom, dr. Safet Mušić i Anesa Agović, MA, kao i same osobe s invaliditetom, Rinat Kevrić i Samira Džidić. Tokom treninga učesnici su imali priliku da čuju izvanredne priče iz prakse, ali i inspirativne svakodnevne borbe za unapređenje statusa i kvalitete života osoba s invaliditetom.
Tako su Samira Đidić i Rintat Kevrić, pričali o svojoj životnoj priči, šta su sve morali proći i sa čim su se susretali. Od obrazovnog sistema, do arhitektonskih barijera, percepcije inkluzije u našem društvo, ali i do mnogobrojnih primjera diskriminacije.
Govorilo se i o poštivanju ljudskih prava na društvenim mrežama, pri tom ukazujući na negativne aspekte koji proizlaze iz nepravilnog korištenja istih. Social media marketing i mogućnost podizanja svijesti o pravima osoba s invaliditetom korištenjem medija i društvenih mreža, takođe su bile tema radionica u okviru treninga.
Eldar Abaz, koordinator društvenih mreža Global Analitike, student novinarstva i rukovodilac pomenutog projekta, učesnicima je objasnio na koji način se ljudska prava ne poštuju i kako se pravilno izvještava o datoj problematici putem online platformi, te u konačnici kako podržati i pokazati da su osobe s invaliditom punopravni građani našeg društva.
Kao ključni zaključak online radionice o promociji prava osoba s invaliditetom može se istaći nužnost promjene svijesti o sposobnostima i mogućnostima osoba s invaliditetom. Važno je naglasiti da je učesnicima ovog treninga dana mogućnost mentoriranja na temu ljudskih prava osoba s invaliditetom, u cilju izrade istraživačkih priča o (ne)poštivanju ljudskih prava širom Bosne i Hercegovine.
“Osobe s invaliditetom mogu sve samo im treba pružiti priliku!”