LJUDSKA PRAVA

Zajedničkim naporima moramo doprinijeti prevenciji genocida i zaštiti dostojanstva svake osobe

Povodom 9. decembra kao Međunarodnog dana obilježavanja i dostojanstva žrtava zločina genocida i prevencije ovog zločina, generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, poručio je sljedeće:

Kroz historiju, ali i još danas, genocid je prouzročio duboke i bolne gubitke širom planete. Godine 1948., uz jednoglasno prihvatanje Opće skupštine UN-a, usvojena je Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida. Države članice su priznale zajednički interes i dužnost da zaštite različite društvene grupe od prijetnji njihovom postojanju. Ubrzo nakon holokausta i Drugog svjetskog rata Konvencija je utjelovila kolektivnu odlučnost da zaštiti ljude od brutalnosti.

Genocid se ne događa slučajno, on se uzrokuje namjerno, sa ranim znakovima upozorenja. Često je kulminacija dugogodišnjeg isključivanja, uskraćivanja ljudskih prava i drugih nepravdi. Budući da se genocid može odvijati u vrijeme rata i u doba mira, moramo biti uvijek budni.

Uprkos jasnoj definiciji genocida u Konvenciji, kao i našeg boljeg razumijevanje rizika, genocid se ponovio više puta. Reagiramo naknadno, a ne sprječavamo i djelujemo kada je prekasno. Moramo učiniti više kako bismo na vrijeme reagovali i spriječili eskalaciju. To je obveza država potpisnica Konvencije.

Iako je Konvencija predvidjela mogućnost kazne, a u protekla dva desetljeća pojedini počinitelji su proglašeni odgovornim na međunarodnom sudu. 69. godišnjica Konvencije o genocidu podudara se s predstojećim zatvaranjem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), prvog međunarodnog krivičnog suda nadležnog za genocid. Uvjerenja i sudska praksa MKSJ-a i Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu, kao i tekući rad izvanrednih komora u sudovima Kambodže i Međunarodnog krivičnog suda, odražavaju odlučnost da se kazni zločin svih zločina.

Dok se prisjećamo žrtava genocida, također bismo se trebali obavezati da osiguramo da pogođene zajednice mogu ispričati svoje priče, stvoriti historijski zapis onoga što se dogodilo i u odgovarajućim slučajevima, primati odštete. Moramo također učiniti više za zaštitu onih koji bježe od oružanog sukoba ili progona i podići glas protiv mržnji svih vrsta.

Pozivamo sve države da ratificiraju Konvenciju o genocidu do njene 70. godišnjice 2018. godine, jer time pomažu osloboditi čovječanstvo od ovog okrutnog zločina.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail