Moskva zaostaje u preciznosti municije?!
Ruski vojni avion Su-35 Sukhoi
Nakon dvije decenije zanemarivanja, rusko ratno vazduhoplovstvo počelo je da doživljava renesansu, najviše zahvaljujući novcu od tzv. petrodolara, kojim se finansiraju projekti u ratnom vazduhoplovstvu. U 2010. godini, ratno vazduhoplovstvo i pomorska avijacija nabavila je 19 novih aviona. Broj novih aviona porastao je u 2011. godini na 24, a u 2012. godini taj broj je porastao na 35 novih aviona. Samo godinu dana kasnije broj kupljenih aviona porastao je i dostigao broj od nevjerovatnih 101 novokupljenih aviona u 2014. godini. Ove godine Kremlj očekuje da će kupiti 91 novi borbeni avion.
Ipak priča oko modernizacije u ruskom vazduhoplovstvu nije tako idealna, po mišljenju američkih vojnih stručnjaka. Naime, postoji jedna velika stvar u ratnom vazduhoplovstvu što rusko ratno vazduhoplovstvo i dalje ne može usavršiti. Gotovo 30 godina nakon što su SAD i saveznici uveli sisteme za precizno vođenu municiju, u kojem gotovo svaki borbeni avion posjeduje laser, radar, infracrvene ili GPS-vođene bombe i rakete. Rusija i dalje zaostaje u razvoju akvizicija i upotrebe takvih “pametnih” sistema za municiju vazduh – posebno one dugog dometa. Određene kategorije avionske municije su potpuno odsutne, kao što su precizno vođene, stand-off rakete (u klasi MBDA Storm Shadow i Raytheon AGM-154 Joint Stand-Off Weapon) i TV-vođene bombe. Unatoč činjenici da su takve bombe uspješno testirane u ruskim vojnim centrima.
Rusija se i dalje koristi avionskom municijom i naoružanjem na avionima koji su proizvedeni prije 20 i 30 godina, po čemu ne mogu parirati američkim i zapadnim borbenim avionima.