STIL ŽIVOTA

ODNOSI UZROK SREĆE ILI NESREĆE

Odnosi sa ljudima su izvor naše sreće ili nesreće?!

Psiholozi ističu da 85% vaše sreće potiče od dobrih odnosa sa drugim ljudima. Na žalost, 85% problema i nezadovoljstava, takođe, je povezano sa drugim ljudima.

Jakob L. Moreno, bečki psihijatar, idejni tvorac psihoterapijskog pravca poznatog kao „Psihodrama“ je zastupao uvjerenje, parafrazirano, „da je za čovjeka mnogo teža socijalna smrt od prave smrti“.

Šta znači socijalna smrt? Socijalna smrt se odnosi na stanje kada osobe imaju potpuno osiromašenu socijalnu mrežu, tačnije ljude oko sebe, nezavisno jesu li prijatelji ili porodica, ili bilo koga sa kim mogu ostvariti socijalnu interakciju.

Odnosi sa okruženjem, porodicom, prijateljima ili drugim ljudima su jako važni od rođenja pa do smrti. Odnosi su izvor naše sreće ili nesreće.

Od rođenja djeteta odnosi sa okruženjem, roditeljima ili sa osobama koje brinu o novorođenčetu oblikuju sliku o vanjskom svijetu i oblikuju socijalne interakcije sa drugim ljudima.

Za novorođenče to znači kad zaplače, osobe koje brinu o njemu, poduzimaju nešto. To je svjesnost o postojanju drugih koji će pomoći, kako kontrolisati, kome vjerovati, koga voljeti…itd.

Daljim odrastanjem se nastavlja jačanje socijalnih interakcija, od verbalne i neverbalne komunikacije, druženja, i pohvale, kazne ili bilo kakve druge informacije koju osoba želi da čuje dolazi od drugih ljudi. Naravno tumačenje informacija koje dobijemo od drugih ljudi nije uslovno nešto što bezrezervno preuzimamo i u to vjerujemo. O nekim informacijama koje su ogledalo našeg ponašanja ćemo razmisliti i promijeniti ih, a neke ćemo jednostavno zanemariti. O čemu to ovisi? Ovisi od jačine odnosa, od povjerenja u tom odnosu, od prethodnih iskustava iz tog odnosa ili u odnosu sa drugim ljudima, od naše potrebe u tom momentu, što nam je potrebna povratna informacija, od načina kako nam je informacija pružena, na koji način, kako smo je uopšte razumjeli.

image-20150604-11710-1ao4hyx

Važno je naglasiti da se najlakše sporazumijevamo sa prijateljima, njihovo „ogledalo“ vrlo poštujemo, iz razloga što prijatelje biramo, ali kada se radi o porodici, ta „ogledala“ najčešće manje poštujemo, jer se sa povratnim informacijama koje dolaze od porodice se u većini slučajeva ne slažemo.

Iz dugogodišnjeg iskustva rada u psihološkom savjetovalištu, može se tvrditi da se skoro 90% osoba za podršku u savjetovalište obraća zbog nezadovoljstva ili nesreće koju osjećaju u odnosima sa ljudima u njihovom okruženju. Takođe, osobe koje su preživjele neki traumatski događaj, dokazano je da bez obzira na težinu istog, osobe koje su imale jasnu i stabilnu podršku u okruženju su razvile niži nivo traumatskih simptoma u odnosu na osobe za koje je podrška okruženja u procesu oporavka izostala. Nezadovoljstvo odnosima u okruženju stvara osim nesretnosti i elemente nesigurnosti, nedostatka samopouzdanja, zbunjenosti, itd.

Odnosi sa drugima su najvrijednija imovina u našem životu. Osim zlatnog pravila da se sa ljudima treba ponašati jednako kako i oni sa vama postoji dijamantsko pravilo, da se prema ljudima ponašate ne samo onako kako se oni ponašaju prema vama, nego onako kako on ili ona žele da se s njim ili s njom ponašate.

images

U životu biramo prijateljstva i odnose sa ljudima u čijem se društvu osjećamo slobodno, prihvaćeno, vrijedno i važno. Takvi odnosi podižu nivo sreće, samopouzdanja, radosti, samopoštovanja. U takvim odnosima koji su spontani i prirodni, nema potrebe za pretvaranjem i nesrećom.

Odnosi sa drugim ljudima su osim očekivanja i traženja, jednim dijelom i davanje. Da bi dobili moramo se uložiti u izgradnju odnosa. Najveći dio nesreće u odnosima proizilazi iz razumijevanja da se jednom uloženo višestruko vraća, u odnosima to nije slučaj. Odnosi su neiscrpni, traže stalna ulaganja, bez obzira na trajanje odnosa. Takođe je važno znati da je svaki odnos za sebe, da se ne može preslikati na drugu osobu, tačnije da ako se ponašate isto u svim odnosima postižete iste rezultate, jer je svaka osoba posebna i ima drugačije potrebe i očekivanja.

Ključ sreće su dobri odnosi sa ljudima u vašem okruženju:

  • Ulažite u odnose sa drugim ljudima ako su vam važni, kažite im šta posebno cijenite kod njih, ponavljajte im razloge zbog kojih su baš oni značajni za vaš život, šta to čine pa vas usrećuju.
  • Budite iskreni, spontani, prirodni, kako u realnim očekivanjima od osobe sa kojom ste u odnosu, tako i u traženju i u ulaganju u isti odnos.
  • Budite spremni opraštati ako treba, naročito osobama koje smatrate važnim u svom životu, slušajte pažljivo, nudite jasno i dopustite važnim osobama drugu priliku.

 

„Vrijednost kvalitetnog odnosa je kao i vrijednost dijamanta, samo ga treba vješto izbrusiti.“

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail