SIGURNOST

Međunarodne aktivnosti “Global Analitike”

Global Analitika je od samog početka prepoznala da problem nasilnog ekstremizma predstavlja globalni izazov i da je nasilni ekstremizam i radikalizam globalna prijetnja po sigurnost i stabilnost u svijetu. Iz toga razloga je fokus u istraživanjima i analizama dat upravo na prikupljanju svih relevantnih informacija o nasilnom ekstremizmu i radikalizmu uz potpunu primjenu naučne metodologije i uz holistički pristup sagledavanju problematike nasilnog ekstremizma i radikalizma. Bosna i Hercegovina je u geografskom smislu mala država, ali kada se posmatra u geopolitičkoj sferi, Bosna i Hercegovina je specifična iz više razloga, pa kada se posmatra i sa stanovništa podložnosti nasilnog ekstremizma i radikalizma. Područje regije zapadnog Balkana, kojem Bosna i Hercegovina pripada, je takođe geopolitički važno područje, a u vremenskom periodu koji je pred nama, zapadni Balkan može još više dobiti na važnosti.

Uvažavajući taj kontekst i prisutnu globalizaciju u svemu, pa i u sigurnosnim izazovima,  problem nasilnog ekstremizma i raidkalizma se ne može i ne smije posmatrati izolovano. Pogotovo iz razloga što su neke terorističke i ekstremne organizacije već odavno počele djelovati na globalnom nivou, puno prije nego što to rade države sa svojim silnim sigurnosnim aparatima. Zato je važno uvezivanje i iskrena saradnja svih snaga koje se bore protiv nasilnog ekstremizma i radikalizma, bilo da se radi o državnim, nevladinim organizacijama ili čak o međunarodnim organizacijama. Global Analitika, kao najznačajnija organizacija koja se na području zapadnog Balkana bavi istraživanjima nasilnog ekstremizma i radikalizma, je prepoznala neophodnost međunarodnog djelovanja, kao i istraživanja fenomena nasilnog ekstremizma i radikalizma tamo gdje nastaje, odnosno istraživanje pravaca kojima se nasilni ekstremizam i radikalizam širi. U posljednja 4 mjeseca, nakon brižljivo planiranih aktivnosti, Global Analitika je uspjela napraviti velike korake u tom pravcu, te su ostvareni značajni rezultati na umrežavanju sa sličnim udruženjima u regionu i svijetu, nastavljena su istraživanja koja obuhvataju krizna područja, odnosno žarišta nasilnog ekstremizma i radikalizma, analiziraju se djelovanja i teroristički napadi koji su direktni proizvod ekstremizma i radikalizacije.

Rezultati profesionalnog i neovisnog rada su prepoznati u svijetu, (na žalost ne i u Bosni i Hercegovini), pa je Global Analitika pozvana kao ravnopravan partner u zajednicu najznačajnijih organizacija na svjetskom nivou, koje se bore protiv nasilnog ekstremizma i radikalizma, kao što su: UN, Konzorcij Partnerstva za mir (PfPC), Radna grupa borbe protiv terorizma (CTWG), OSCE, Regional Cooperation Council (RCC), Asia Pacific Foundation, Central European Initiative (CEI) i EU. Global Analitika je dosadašnjim svojim angažmanom u potpunosti opravdala te pozive, te su članovi Global Analitike prepoznati kao važni igrači u izgradnji sveobuhvatne strategije u suprotstavljanju nasilnog ekstremizma i radikalizma. Takvo priznanje je bilo dodatni „vjetar u leđa“ za Global Analitiku, za eksperte i saradnike koji potpuno volonterski rade i stvaraju rezultate za Global Analitiku i za sigurno okruženje – što je naše geslo.

Posebno važne aktivnosti u kojima je Global Analitika uzela aktivno učešće samo u mjesecu junu 2016. godine su:

1. Garmisch – Konzorcij Partnerstva za mir (PfPC) i Radne grupe borbe protiv terorizma (CTWG) uz saradnju sa George C. Marshall europskim centrom za sigurnosne studije, je organizovao u Garmischu, stručnu diskusiju na temu: “Migrantska kriza: Sigurnosni izazovi i preporuke za javne politike”.

george

Izazovi koji dolaze iz Južne periferije Europe sada suštinski mijenjaju sigurnosno okruženja NATO-vih saveznika. Ova konferencija je imala za cilj da istraži pitanja politika koja se odnose na migrantsku krize, uključujući i početni odgovor NATO-a i potencijalne buduće borbe protiv terorizma, u vezi napora u podršci europskih zemalja i naporima EU. Učesnici su između ostalog istraživali koncepte koji se odnose na napore proširenog partnerstva, sveobuhvatne strategije i pristupe, poboljšanu razmjenu informacija, i jačanje sigurnosti i kontrole granica.

13434265_542109239329002_1697242364_n

2.  Vijeće za regionalnu saradnju (Regional Cooperation Council – RCC), 07. juna, 2016. godine u Sarajevu, je bilo domaćin regionalne radionice eksperata na temu “Faktori i nosioci radikalizacije i nasilnog ekstremizma i radikalizma koji vode do terorizma”.

osce rcc
Ovaj događaj, organiziran uz podršku OSCE-a i ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini, je dio implementacije Regionalne platforme o suzbijanju radikalizacije i nasilnog ekstremizma koji vodi do terorizma i suzbijanju pojave stranih boraca terorista, RCC-a u jugoistočnoj Evropi (JIE).

rcc

Konferencija je okupila tridesetak stručnjaka, istraživača, predstavnika akademske zajednice i civilnog društva iz regiona. Zaključci i preporuke sa radionice će se koristiti kao osnova za dalja istraživanja i kao pomoć za kreiranje korisnih preporuka za borbu protiv nasilnog ekstremizma, za politike vlada regiona jugoistočne Europe.

osce 2

3. Ekspertsko istraživanje nasilnog ekstremizma i radikalizma u zapadnoj Africi i Turskoj, direktno na terenu u područjima koja su pogođena nasilnim ekstremizmom i radikalizmom (ove aktivnosti su još u toku).
13405212_542109855995607_443698936_o

 

13407551_542114759328450_35204522_n

4. U sklopu svojih aktivnosti Global Analitika je prepoznala važnost rada sa radikalizovanim licima, koja su osuđena zbog ekstremizma i terorizma, nakon odsluženja kazne, kroz pripremu programa rehabiltacije i reintegracije.

5. Radni sastanci sa predstavnicima drugih značajnih međunarodnih organizacija iz svijeta, koje su posjetile Bosnu i Hercegovinu, kao i sa predstavnicima zainteresovanih ambasada u Bosni i Hercegovini.

Global Analitika će nastaviti da se dodatno angažuje kao dio globalne mreže koja se bori protiv svih oblika nasilnog ekstremizma i radikalizma i time ćemo dati profesionalan doprinos prevenciji i suprotstavljanju nasilnom ekstremizmu i radikalizmu, na putu koji vodi u mirniju i sigurniju budućnost za generacije koje dolaze.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail