Centar za društveno istraživanje Global Analitike od juna 2018. godine realizira projekat NO EXTREMISM, uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini. U okviru projektnih aktivnosti realizira se javna kampanja u saradnji sa Ambasadorima i Ambasadoricama sporta. Naši ambasadori i ambasadorice su izvrsni sportisti i sportistkinje sa rezultatima koji pomjeraju granice nemogućeg, ali i pored svog uspjeha žele doprinijeti našem društvu da bude sigurnije.
Zadovoljstvo nam je predstaviti našeg Ambasadora sporta, Nijaza Memića, ujedno i dobitnika priznanja Šampiona inkluzije koje je dodijelila Delegacija Evropske unije u BiH i UNICEF BiH 19. septembra u zgradi UN-a, zbog doprinosa na polju inkluzije kroz sport.
Memić je po zanimanju inžinjer informatike i magistar ekonomije, a prvi je kvalifikovani predstavnik Bosne i Hercegovine u zimskim sportovima za osobe sa ograničenim fizičkim mogućnostima na Evropskom i Svjetskom prvenstvu, kao i na Zimskim paraolimpijskim igrama. Prije rata Nijaz se bavio sportom i po završetku rata nastavlja se njime baviti, ali u kategoriji osoba sa invaliditetom. Nijaz Memić je izgubio potkoljenicu, a njegov vedar i optimističan duh je nesalomljiv. Predsjednik je ski kluba osoba sa invaliditetom “Sarajevo”, jedinog kluba u Bosni i Hercegovini koji organizuje inkluzivne škole skijanja. U ovom klubu svoje prve skijaške korake uče djeca sa ograničenim fizičkim mogućnostima, kao i tipična djeca. Nijaz je trenutno jedini instruktor skijanja sa ovakvom vrstom invaliditeta.
Memić kao aktivista kontinuirano radi i doprinosi promociji inkluzije osoba sa invalititetom u sportu, kao i svim društvenim tokovima. Takođe je autor i idejni tvorac regionalnog medijskog projekta “Sportus Paralimpicus” koji prati ostvarenja osoba sa invaliditetom u domenu sporta, obrazovanja, integracije i inkluzije. Serijal “Sportus Paralimpicus” se emituje na Radiju Bosne i Hercegovine. U 20. jubilarnoj emisiji ovog serijala Nijaz Memić zajedno sa urednikom Adnanom Ljubovićem su ugostili Ambasadora sporta Nadira Hajru i predstavnicu Global Analitike, te su tom prilikom razgovarali o problematici ekstremizma u Bosni i Hercegovini, ljudskim pravima osoba sa invaliditetom, ali i važnosti inkluzije u sportu i prevenciji ekstremizma i drugih oblika nasilja.
Nijaz Memić je duboko ubijeđen da svaka osoba na ovom svijetu ima svoje mjesto pod suncem. Kako kaže, bitno je samo da pojedinac izrazi volju i želju da nešto promijeni i da okolina to prihvati. “Imati želju i volju da se nešto promijeni je težak put za bilo koga, čak i za one osobe koje nemaju nikakav fizički hendikep. Ali, volja i želja su nešto što je presudno u životu”.
Put naše zemlje prema Evropskoj uniji pominje kao iznimno važan, jer on predstavlja nadu osobama koje čekaju svoju priliku za integraciju u društvo i sigurniji, ali i kvalitetniji način življenja. Ponosan je što je dio projekta “Ne ekstremizmu”, te je posebno pohvalio inkluzivan karakter kampa “Ujedinjeni protiv eskremizma”, simbolično održanog u Mostaru. Memić smatra da osobe sa invaliditetom koje su u određenim segmentima života ostvarile neki uspjeh imaju obavezu da pomognu onima koji se nalaze na marginama društvenih zbivanja.